 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (100PK10M5X11)
Rubycon 100PK10M5X11
PartNo:
100PK10M5X11
Manufacturers: Rubycon
Qty: 2980
Request Qty:
Description: CAP ALUM 10UF 100V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:158 PUL-SI
Capacitance:4700μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:100V
ESR (Equivalent Series Resistance):78 mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:Audio
Ripple Current:4.29A
Impedance:73 mOhm
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)