 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (100PK10MEFC5X11)
Rubycon 100PK10MEFC5X11
PartNo:
100PK10MEFC5X11
Manufacturers: Rubycon
Qty: 2529
Request Qty:
Description: CAP ALUM 10UF 100V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:GU
Capacitance:56μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:400V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:510mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max):0.984" (25.00mm)