 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (100PX4R7MEFC5X11)
Rubycon 100PX4R7MEFC5X11
PartNo:
100PX4R7MEFC5X11
Manufacturers: Rubycon
Qty: 2764
Request Qty:
Description: CAP ALUM 4.7UF 100V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:cxda-ReelR Alternate Packaging
Series:WD
Capacitance:2.2μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:50V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:15mA
Impedance:5 Ohm
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size:0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)