 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (100TXW100MEFC8X30)
Rubycon 100TXW100MEFC8X30
PartNo:
100TXW100MEFC8X30
Manufacturers: Rubycon
Qty: 403
Request Qty:
Description: CAP ALUM 100UF 100V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:AQ
Capacitance:820μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:200V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:2.11A
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)