 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (100TXW150MEFC10X30)
Rubycon 100TXW150MEFC10X30
PartNo:
100TXW150MEFC10X30
Manufacturers: Rubycon
Qty: 444
Request Qty:
Description: CAP ALUM 150UF 100V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:500
Packaging:Tape & Reel (TR) Alternate Packaging
Series:UA
Capacitance:47μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:35V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:92mA
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size:0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)