 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (100TXW220MEFC10X40)
Rubycon 100TXW220MEFC10X40
PartNo:
100TXW220MEFC10X40
Manufacturers: Rubycon
Qty: 273
Request Qty:
Description: CAP ALUM 220UF 100V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:Muse FG
Capacitance:1000μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:16V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:-
Applications:Audio
Ripple Current:723mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)