 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (100TXW220MEFC8X60)
Rubycon 100TXW220MEFC8X60
PartNo:
100TXW220MEFC8X60
Manufacturers: Rubycon
Qty: 365
Request Qty:
Description: CAP ALUM 220UF 100V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1Non-Stock
Packaging:Bulk
Series:HD
Capacitance:330μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:450V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:1.38A
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.850" (47.00mm)