 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (100YXG100MEFC10X23)
Rubycon 100YXG100MEFC10X23
PartNo:
100YXG100MEFC10X23
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1130
Request Qty:
Description: CAP ALUM 100UF 100V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:SMG
Capacitance:330μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:50V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:585mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.630" (16.00mm)