 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (100YXJ4R7M5X11)
Rubycon 100YXJ4R7M5X11
PartNo:
100YXJ4R7M5X11
Manufacturers: Rubycon
Qty: 3516
Request Qty:
Description: CAP ALUM 4.7UF 100V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:500
Packaging:Tape & Box (TB) Alternate Packaging
Series:PJ
Capacitance:180μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:50V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:605mA
Impedance:120 mOhm
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.650" (16.50mm)