 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (100ZLH68MEFC8X20)
Rubycon 100ZLH68MEFC8X20
PartNo:
100ZLH68MEFC8X20
Manufacturers: Rubycon
Qty: 2474
Request Qty:
Description: CAP ALUM 68UF 100V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1000
Packaging:Tape & Reel (TR) Alternate Packaging
Series:HA
Capacitance:10μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:35V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:Automotive
Ripple Current:30mA
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size:0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)