 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (100ZLJ100M10X20)
Rubycon 100ZLJ100M10X20
PartNo:
100ZLJ100M10X20
Manufacturers: Rubycon
Qty: 5961
Request Qty:
Description: CAP ALUM 100UF 100V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:cxda-ReelR Alternate Packaging
Series:Alchip? MVH
Capacitance:22μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:35V
ESR (Equivalent Series Resistance):1.6 Ohm
Lifetime @ Temp#:1000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:69mA
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.224" (5.70mm)
Surface Mount Land Size:0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)