 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (100ZLJ47M8X16)
Rubycon 100ZLJ47M8X16
PartNo:
100ZLJ47M8X16
Manufacturers: Rubycon
Qty: 603
Request Qty:
Description: CAP ALUM 47UF 100V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:ASM 021
Capacitance:10μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:100V
ESR (Equivalent Series Resistance):13 Ohm
Lifetime @ Temp#:2500 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:65mA
Impedance:9 Ohm
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.236" Dia x 0.394" L (6.00mm x 10.00mm)