 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (100ZLJ82M10X16)
Rubycon 100ZLJ82M10X16
PartNo:
100ZLJ82M10X16
Manufacturers: Rubycon
Qty: 3419
Request Qty:
Description: CAP ALUM 82UF 100V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:250
Packaging:Tape & Box (TB) Alternate Packaging
Series:PM
Capacitance:1800μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:10V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:1.27A
Impedance:44 mOhm
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):0.669" (17.00mm)