 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (10AX820M8X16)
Rubycon 10AX820M8X16
PartNo:
10AX820M8X16
Manufacturers: Rubycon
Qty: 925
Request Qty:
Description: CAP ALUM 820UF 10V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:GG
Capacitance:1000μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:220V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:2.15A
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.850" (47.00mm)