 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (10PX2200MEFC10X16)
Rubycon 10PX2200MEFC10X16
PartNo:
10PX2200MEFC10X16
Manufacturers: Rubycon
Qty: 2867
Request Qty:
Description: CAP ALUM 2200UF 10V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:cxda-ReelR Alternate Packaging
Series:UP
Capacitance:22μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:16V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:Bi-Polar
Applications:-
Ripple Current:37mA
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size:0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)