 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (10PX3300MEFC10X20)
Rubycon 10PX3300MEFC10X20
PartNo:
10PX3300MEFC10X20
Manufacturers: Rubycon
Qty: 5814
Request Qty:
Description: CAP ALUM 3300UF 10V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:M
Capacitance:330μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:10V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:330mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.480" (12.20mm)