 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (10RX301000MCA10X20)
Rubycon 10RX301000MCA10X20
PartNo:
10RX301000MCA10X20
Manufacturers: Rubycon
Qty: 879
Request Qty:
Description: CAP ALUM 1000UF 10V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:380LX
Capacitance:12000μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:50V
ESR (Equivalent Series Resistance):33 mOhm
Lifetime @ Temp#:3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:5.6A
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.772" (45.00mm)