 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (10YXG2200MEFC16X16)
Rubycon 10YXG2200MEFC16X16
PartNo:
10YXG2200MEFC16X16
Manufacturers: Rubycon
Qty: 938
Request Qty:
Description: CAP ALUM 2200UF 10V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:AR
Capacitance:150μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:450V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:790mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.575" (40.00mm)