 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (10ZLH150MEFC5X11)
Rubycon 10ZLH150MEFC5X11
PartNo:
10ZLH150MEFC5X11
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1610
Request Qty:
Description: CAP ALUM 150UF 10V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:cxda-ReelR
Series:WJ
Capacitance:100μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:70mA
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size:0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)