 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (10ZLJ1200M10X16)
Rubycon 10ZLJ1200M10X16
PartNo:
10ZLJ1200M10X16
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1055
Request Qty:
Description: CAP ALUM 1200UF 10V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:YXG
Capacitance:330μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:25V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.512" (13.00mm)