 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (10ZLS1000MEFC8X16)
Rubycon 10ZLS1000MEFC8X16
PartNo:
10ZLS1000MEFC8X16
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1000
Request Qty:
Description: CAP ALUM 1000UF 10V RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:S
Capacitance:100μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:16V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:-
Applications:Automotive
Ripple Current:200mA
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.244" (6.20mm)
Surface Mount Land Size:0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)