 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (10ZLS1800MEFC10X20)
Rubycon 10ZLS1800MEFC10X20
PartNo:
10ZLS1800MEFC10X20
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1000
Request Qty:
Description: CAP ALUM 1800UF 10V RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1000
Packaging:Tape & Reel (TR) Alternate Packaging
Series:UD
Capacitance:100μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:16V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:230mA
Impedance:440 mOhm
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size:0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)