 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (10ZLS2200MEFC10X23)
Rubycon 10ZLS2200MEFC10X23
PartNo:
10ZLS2200MEFC10X23
Manufacturers: Rubycon
Qty: 988
Request Qty:
Description: CAP ALUM 2200UF 10V RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:250
Packaging:Tape & Box (TB) Alternate Packaging
Series:BT
Capacitance:1000μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:35V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:10000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Type:-
Applications:Automotive
Ripple Current:2.01A
Impedance:31 mOhm
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)