 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (160LLE15MEFC10X9)
Rubycon 160LLE15MEFC10X9
PartNo:
160LLE15MEFC10X9
Manufacturers: Rubycon
Qty: 948
Request Qty:
Description: CAP ALUM 15UF 160V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:cxda-ReelR Alternate Packaging
Series:WT
Capacitance:220μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:25V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:155mA
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size:0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)