 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (160PX47MEFCT810X20)
Rubycon 160PX47MEFCT810X20
PartNo:
160PX47MEFCT810X20
Manufacturers: Rubycon
Qty: 923
Request Qty:
Description: CAP ALUM 47UF 160V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:PJ
Capacitance:470μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:63V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:1.42A
Impedance:52 mOhm
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)