 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (160TXW150MEFC10X40)
Rubycon 160TXW150MEFC10X40
PartNo:
160TXW150MEFC10X40
Manufacturers: Rubycon
Qty: 644
Request Qty:
Description: CAP ALUM 150UF 160V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1Non-Stock
Packaging:Bulk
Series:TS-UQ
Capacitance:100μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:450V
ESR (Equivalent Series Resistance):1.989 Ohm
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:930mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):0.984" (25.00mm)