 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (16PX47MEFC5X11)
Rubycon 16PX47MEFC5X11
PartNo:
16PX47MEFC5X11
Manufacturers: Rubycon
Qty: 6033
Request Qty:
Description: CAP ALUM 47UF 16V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:KMH
Capacitance:27000μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:25V
ESR (Equivalent Series Resistance):18 mOhm
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:4.73A
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.772" (45.00mm)