 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (16YXG1000M10X20)
Rubycon 16YXG1000M10X20
PartNo:
16YXG1000M10X20
Manufacturers: Rubycon
Qty: 2740
Request Qty:
Description: CAP ALUM 1000UF 16V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:cxda-ReelR Alternate Packaging
Series:Alchip? MZA
Capacitance:4.7μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:35V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:90mA
Impedance:1.35 Ohm
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size:0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)