 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (16YXG680MEFC8X20)
Rubycon 16YXG680MEFC8X20
PartNo:
16YXG680MEFC8X20
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1000
Request Qty:
Description: CAP ALUM 680UF 16V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:HD
Capacitance:47μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:16V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:70mA
Impedance:4 Ohm
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size:0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)