 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (16YXJ4700M16X25)
Rubycon 16YXJ4700M16X25
PartNo:
16YXJ4700M16X25
Manufacturers: Rubycon
Qty: 945
Request Qty:
Description: CAP ALUM 4700UF 16V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:BX
Capacitance:10μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:160V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:1000 Hrs @ 150°C
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C
Type:-
Applications:Automotive
Ripple Current:110mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.551" (14.00mm)