 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (16ZLH1000MEFC8X20)
Rubycon 16ZLH1000MEFC8X20
PartNo:
16ZLH1000MEFC8X20
Manufacturers: Rubycon
Qty: 4112
Request Qty:
Description: CAP ALUM 1000UF 16V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:2000
Packaging:Tape & Box (TB) Alternate Packaging
Series:MA
Capacitance:3.3μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:25V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:10mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.039" (1.00mm)
Size / Dimension:0.118" Dia (3.00mm)
Height - Seated (Max):0.236" (6.00mm)