 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (16ZLJ1000M10X16)
Rubycon 16ZLJ1000M10X16
PartNo:
16ZLJ1000M10X16
Manufacturers: Rubycon
Qty: 730
Request Qty:
Description: CAP ALUM 1000UF 16V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:GU
Capacitance:1800μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:80V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:1.81A
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)