 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (16ZLJ1000MCE10X16)
Rubycon 16ZLJ1000MCE10X16
PartNo:
16ZLJ1000MCE10X16
Manufacturers: Rubycon
Qty: 2411
Request Qty:
Description: CAP ALUM 1000UF 16V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:NU
Capacitance:8200μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:450V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:25.7A
Impedance:-
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max):7.795" (198.00mm)