 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (16ZLJ120M5X11)
Rubycon 16ZLJ120M5X11
PartNo:
16ZLJ120M5X11
Manufacturers: Rubycon
Qty: 2614
Request Qty:
Description: CAP ALUM 120UF 16V 20% RADIAL
Packaging:Bulk
Series:TT
Capacitance:220μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:16V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:230mA
Impedance:680 mOhm
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.354" (9.00mm)