 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (16ZLJ1500M10X20)
Rubycon 16ZLJ1500M10X20
PartNo:
16ZLJ1500M10X20
Manufacturers: Rubycon
Qty: 3820
Request Qty:
Description: CAP ALUM 1500UF 16V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:PJ
Capacitance:220μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:80V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:595mA
Impedance:120 mOhm
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):1.299" (33.00mm)