 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (16ZLS1500MEFC10X20)
Rubycon 16ZLS1500MEFC10X20
PartNo:
16ZLS1500MEFC10X20
Request Qty:
Description: CAP ALUM 1500UF 16V RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:383LX
Capacitance:12000μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:80V
ESR (Equivalent Series Resistance):35 mOhm
Lifetime @ Temp#:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:6.03A
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max):1.969" (50.00mm)