 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (16ZLS1800MEFC10X23)
Rubycon 16ZLS1800MEFC10X23
PartNo:
16ZLS1800MEFC10X23
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1000
Request Qty:
Description: CAP ALUM 1800UF 16V RADIAL
Packaging:Bulk
Series:500C
Capacitance:22000μF
Tolerance:-10%, +50%
Voltage Rating:40V
ESR (Equivalent Series Resistance):30 mOhm
Lifetime @ Temp#:5000 Hrs @ 95°C
Operating Temperature:-40°C ~ 95°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:9.46A
Impedance:-
Lead Spacing:0.874" (22.20mm)
Size / Dimension:2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max):3.125" (79.38mm)