 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (16ZLS2200MEFC10X25)
Rubycon 16ZLS2200MEFC10X25
PartNo:
16ZLS2200MEFC10X25
Request Qty:
Description: CAP ALUM 2200UF 16V RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:LSQ
Capacitance:22000μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:100V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:10.2A
Impedance:-
Lead Spacing:0.858" (21.80mm)
Size / Dimension:2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max):4.803" (122.00mm)