 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (200CFX22MEFC10X16)
Rubycon 200CFX22MEFC10X16
PartNo:
200CFX22MEFC10X16
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1000
Request Qty:
Description: CAP ALUM 22UF 200V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:3198
Capacitance:31000μF
Tolerance:-10%, +75%
Voltage Rating:50V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:Welding
Ripple Current:-
Impedance:-
Lead Spacing:1.125" (28.58mm)
Size / Dimension:2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max):4.125" (104.78mm)