 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (200KXW270MEFC16X30)
Rubycon 200KXW270MEFC16X30
PartNo:
200KXW270MEFC16X30
Manufacturers: Rubycon
Qty: 744
Request Qty:
Description: CAP ALUM 270UF 200V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Capacitance:470μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:35V
ESR (Equivalent Series Resistance):400 mOhm
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:580mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.512" Dia (13.00mm)
Height - Seated (Max):0.787" (20.00mm)