 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (200LLE27MEFC10X16)
Rubycon 200LLE27MEFC10X16
PartNo:
200LLE27MEFC10X16
Manufacturers: Rubycon
Qty: 608
Request Qty:
Description: CAP ALUM 27UF 200V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:TT
Capacitance:47μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:50V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:162mA
Impedance:1.4 Ohm
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.413" (10.50mm)