 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (200MXC1000MEFCSN25X45)
Rubycon 200MXC1000MEFCSN25X45
PartNo:
200MXC1000MEFCSN25X45
Manufacturers: Rubycon
Qty: 795
Request Qty:
Description: CAP ALUM 1000UF 200V 20% SNAP
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:NLW
Capacitance:20μF
Tolerance:-10%, +75%
Voltage Rating:25V
ESR (Equivalent Series Resistance):13.3 Ohm
Lifetime @ Temp#:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:63mA
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.280" Dia x 0.570" L (7.11mm x 14.49mm)