 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (200MXC270MEFCSN22X25)
Rubycon 200MXC270MEFCSN22X25
PartNo:
200MXC270MEFCSN22X25
Manufacturers: Rubycon
Qty: 774
Request Qty:
Description: CAP ALUM 270UF 200V 20% SNAP
Product Information:
Minimum Quantity:1Non-Stock
Packaging:Bulk
Series:TS-HC
Capacitance:390μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:400V
ESR (Equivalent Series Resistance):468 mOhm
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:1.55A
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)