 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (200PX47MEFC10X20)
Rubycon 200PX47MEFC10X20
PartNo:
200PX47MEFC10X20
Manufacturers: Rubycon
Qty: 668
Request Qty:
Description: CAP ALUM 47UF 200V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:YXF
Capacitance:100μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:25V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:175mA
Impedance:400 mOhm
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)