 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (200TXW390MEFC18X35)
Rubycon 200TXW390MEFC18X35
PartNo:
200TXW390MEFC18X35
Manufacturers: Rubycon
Qty: 173
Request Qty:
Description: CAP ALUM 390UF 200V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1,000
Packaging:Tape & Reel (TR) Alternate Packaging
Series:HA
Capacitance:47μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:10V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:Automotive
Ripple Current:43mA
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size:0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)