 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (200VXH470MEFCSN25X25)
Rubycon 200VXH470MEFCSN25X25
PartNo:
200VXH470MEFCSN25X25
Manufacturers: Rubycon
Qty: 104
Request Qty:
Description: CAP ALUM 470UF 200V 20% SNAP
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:GA
Capacitance:68μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:25V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:100mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.276" (7.00mm)