 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (220TXW330MEFC18X35)
Rubycon 220TXW330MEFC18X35
PartNo:
220TXW330MEFC18X35
Manufacturers: Rubycon
Qty: 190
Request Qty:
Description: CAP ALUM 330UF 220V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:PT
Capacitance:68μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:420V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:510mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)