 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (250BXC22MEFC10X16)
Rubycon 250BXC22MEFC10X16
PartNo:
250BXC22MEFC10X16
Manufacturers: Rubycon
Qty: 25826
Request Qty:
Description: CAP ALUM 22UF 250V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:Muse ES
Capacitance:100μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:Bi-Polar
Applications:Audio
Ripple Current:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)