 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (250TXW220MEFC18X30)
Rubycon 250TXW220MEFC18X30
PartNo:
250TXW220MEFC18X30
Manufacturers: Rubycon
Qty: 702
Request Qty:
Description: CAP ALUM 220UF 250V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:QS
Capacitance:270μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:420V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:1.25A
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)