 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (25PX1000MEFCT810X16)
Rubycon 25PX1000MEFCT810X16
PartNo:
25PX1000MEFCT810X16
Manufacturers: Rubycon
Qty: 6630
Request Qty:
Description: CAP ALUM 1000UF 25V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:KA
Capacitance:2200μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:Audio
Ripple Current:710mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.846" (21.50mm)